Pertunmaan maanpuolustusnaiset ry:n syyskokous 25.11.2022

30.11.2022

Kuortin kartanon kauniissa miljöössä vietimme syyskokouksen ja nautimme maukkaan jouluaterian.
Uuteen hallitukseen, joka aloittaa toimintansa vuoden 2023 alusta valittiin seuraavat: puheenjohtaja Tarja Kurkinen, varapuheenjohtaja Raija Tolonen ja hallituksen muina jäseninä Kirsi Levänen, Arja Siponen (sihteeri), Sinikka Tyyskä ja Minna Valo.

Kokouksessa puheenjohtaja Raija Tolonen jakoi standaarit seuraaville henkilöille (kuvassa vasemmalta oikealle):
Kirsti Terhomaa, yhdistyksen pitkäaikainen toiminnan tarkastaja
Sinikka Tyyskä, perustajajäsen (kuvassa Raija Tolonen pitää hänen standardia)
Kaarina Litmanen, pitkäaikainen hallituksen jäsen
Kirsi Levänen, perustajajäsen
Arja Siponen, toiminut yhdistyksen sihteerinä 10 vuotta.

       

Uutiset

24.11.2022

Etelä-Savon alueneuvottelukunta palkitsi puheenjohtajamme Sirkka Juusosen MPK:n hopeisella ansiomitallilla. Päivi Tenhunen valittiin vuodelle 2023 Naisten Valmiusliiton Etelä-Savon alueneuvottelukunnan johtokunnan puheenjohtajaksi.

MNL Liittokokous 19.11.2022 Jyväskylä

Maanpuolustusnaisten liittokokous oli osa Yhteisin siivin -liittokokoustapahtumaa, jonka viisi maanpuolustusjärjestöä toteutti yhdessä. Etelä-Savosta osallistui kokoukseen 5 edustajaa.

Etelä-Savon piirin syyskokous 25.10.2022

Maanpuolustusnaisten Etelä-Savon piiri vietti 30-vuotisjuhlaa syyskokouksen yhteydessä, kokousta ja herkuttelua. Paikalla oli runsaasti edustajia kaikista yhdistyksistä. Koulutusvastavaa Sirkka Juusonen oli iloinen saadessaan jakaa peräti 10 peruskoulutus- merkkiä ja...

Kotiseutusharjoitus, Arjen turvallisuuskurssi Savonlinna 3.-4.9.2022

Upea joukkomme osallistui Arjen turvallisuus -kurssille Kotiseutuharjoituksessa Savonlinnassa. Harjoitus oli osa Etelä-Savo 2022 paikallispuolustusharjoitusta. Saimme paljon ajateltavaa ja tietoa väestön suojelusta ja hätämajoituksesta. Opimme mm. hätäensiapua,...

Etelä-Savon piirin kevätkokous 2022 Pertunmaalla 14.5.2022

Maanpuolustusnaisten Etelä-Savon piirin kevätkokous pidettiin 14.5.2022 Pertunmaalla Jokituvalla. Kokouksessa oli edustettuna kaikki piirin 5 yhdistystä ja kaikkiaan 26 henkilöä.  Kuntojumpan jälkeen kokouksessa käsiteltiin sääntöjen määräämät asiat. Kunnanjohtaja...

Share This