Kesäkuun alun aurinkoa riitti pitkälle iltaan Espoon Maanpuolusnaisten kokoontuessa Träskändan kartanopuistoon kesäkauden avaukseen.
Luvassa olisi kiinnostava opastus tämän kulttuurihistoriallisesti merkityksellisen kartanomiljöön rakennuksiin ja tapahtumiin, sekä lopuksi picnic ja pihaleikkejä kartanon vanhojen ja komeiden tammien suojaamilla nurmialueilla.
Upea 1800-luvun englantilaistyylinen maisemapuisto avoinna kaikille
Träskändan kartanon ystävät ry:n puheenjohtaja Terhi Mäkinen ja Anne Ovaska kertoivat meille asiantuntevasti kartanon historiasta, kierrättäen meitä itse kartanon ja piparkakkutaloksi kutsutun, nykyisin kahvilaan toimivan vanhan hirsirakennuksen luona, sekä itse kartanon puistossa.


Vierailimme myös puistossa sijaitsevan, aiemmin hoivakotina toimineen 50-luvun rakennuskompleksin sisällä, johon on sijoitettu muun muassa näyttelyhuone kartanon historiasta kuvien ja aikajanojen avulla. Kannattaa piipahtaa!

Träskandan kartanopuisto on yksi Espoon vanhimmista luonnonsuojelualueista, josta löydät vanhaa jalopuustoa – erityisesti aivan upeita tammia – sekä useita harvinaisia puu- ja pensaslajeja. Kartanoympäristöön kuuluu alkuperäisenä säilynyt maisemapuisto, joka on kaupunkilaisten vapaassa käytössä ulkoiluun ja ajanviettoon.

Träskändan kartanoalue sijaitsee Pitkäjärven lounaispäässä Suuren Rantatien varrella. Kartano puistoineen on kehittynyt sen eri omistajien mukana aina Viaporin komendantti Carl Nathanael af Klerckerin (1734-1817) ajoista senaattori C.J. Walleenin omistajuuteen 1830-luvulla, ja sitä laajennettiin huomattavasti Aurora Karamzinin ( o.s. Stjernvall, ent Demidov, 1. elokuuta 1808 Ulvila – 13. toukokuuta 1902 Helsinki) omistajakaudella 1840-90.

Auroran aikana puistoon pystytettiin myös Keisari Aleksanteri II:n vierailua varten kuusikulmainen käymälärakennus v 1863. Tämä Keisarilliseksi vessassa nimetty, sisältä samettiverhoiltu luomus ei huhujen mukaan kuitenkaan koskaan saanut keisaria asiakkaakseen.
Auroran rakennuttama kartanorakennus paloi 1888 ja nykyinen, barokkityyliä edustava kartano on saanut lopullisen muotonsa 1920-luvulla. Myös Auroran pieteetillä pystyttämä englantilainen maisemapuisto on vuosien varrella kokenut monta tuhoisaa myrskyä, ja alkuperäisiä, aina hänen ensimmäisen miehensä, Nikolajevitš Demidovin, uralilaiselta kartanolta asti tuotettuja puulajeja, lienee enää harvassa nähtävillä puistoalueella.
Picnic ja kisailua pihapeleissä nurmikentällä
Kulttuurikierroksen jälkeen oli aika siirtyä illan ruokailu- ja oleskeluosuuteen. Näläntunteen siivittämän ripeän nurmelle järjestäytymisen jälkeen oli osallistujille tarjolla niin omia eväitä, kuin yhteiselle viltille kannettuja nyyttikestiherkkuja.
Kuulumisia vaihdettiin puolin toisin, ja erityisesti iloiset elämykset hetkeä aiemmasta Wanaja-jotoksesta sinne osallistuneiden kertomana viihdyttivät vilttiläisiä. Kuulimme myös ennakkotietoa syksyn tulevista riennoista puheenjohtajistomme Ulla-Maijalta ja Sirpalta.
He olivat myös järjestäneet iloksemme leikkimielisen pihapelikisan, jossa mittelimme potku- ja heittotarkkuutta vaativalla temppuradalla.
Viimeisten auringonsäteiden kiirehtiessä kartanon taakse, pakkasimme hyvillä mielin viltit ja eväsrasiat seuraavia picnicejä varten.

Teksti: Nina Lundahl
Kuvat: Nina Lundahl, Ulla-Maija Niemi, wikipedia
