EMN kaupunkikävelykierros: Espoon keskusta 21.2.2021

10.3.2021

EMN:n jäsenen Irma Heinäaron johdolla saimme virkistävää uutta näkökulmaa kaupunkimme hallintokeskukseen. Espoon keskuksen kehittäminen etenee, entisiä virastorakennuksia puretaan, uutta kaupunkikeskustaa rakennetaan. 1980-luvulla valmistunut Espoontori kauppakeskuksineen oli aikoinaan Espoon suurimpia.

Paikallaan on vielä säilynyt Espoon vanha asemarakennus joka oli toiminnassa vuosina 1903-1981. Puurakennus näyttää nykyisessä ympäristössään orvolta kunnes kävelee parisataa metriä luoteeseen. Espoonjoki kulkee yllättävän lähellä junarataa, ja laakson liepeillä on säilynyt arvokasta luonto- ja kulttuurimaisemaa. Radan ja jokirannan välissä sijaitseva Lagstads skola on perustettu vuonna 1873 Espoon ensimmäisenä kansakouluna. Nykyään paikalla on uusi koulurakennus. Osa maatiloista on ollut nykyisillä paikoillaan satoja vuosia, mm. Domsin tila. Lagstadin kotiseututalo on entinen koulu ja sodanaikainen sairaala. Jokirannassa sijaitsee vuonna 1839 rakennettu, ilmeisesti Suomen vanhin savusauna.

Espoonjoen ylitse johtaa Kannusilta, mistä juontuu alueen nimi Kannusillanmäki. Mäen alle louhitussa luolastossa on kalliosuoja ja johtokeskustilat, jotka toimivat rauhan aikana liikunta- ja kulttuuritiloina. Kannusillanmäki on varsin monipuolinen kulttuuri- ja luontokohde aivan Espoon ’betonikeskuksen’ vieressä. Sokerina pohjalla tietenkin Tuomiokirkko, joka on pääkaupunkiseudun vanhin säilynyt rakennus, vanhimmat osat on ajoitettu 1400-luvun lopulle. Kirkko sijaitsee risteyspaikalla Kuninkaantien ja Espoonjoen varrella. Tuomiokirkon sankarihautojen lisäksi jokilaakson eteläpuolella on vuonna 1992 pystytetty veteraanien muistomerkki.

EMN tulevat tapahtumat

Teksti: Sanna Hänninen

Uutiset

’EMN 60 vuotta’ juhlabrunssi

Juhlistimme Espoon Maanpuolustusnaiset ry:n 60-vuotista historiaa keväisen brunssin merkeissä ravintola Villa Lillassa Espoon Leppävaarassa lauantaina 14.5. Tilaisuuteen osallistui parikymmentä jäsentä, brunssi oli erinomainen. Mukana oli sekä pidemmän aikaa mukana...

EMN: Aurora Karamzinin jäljillä Träskändan kartanonpuistossa

Ryhmä Espoon maanpuolustusnaisia tutustui Träskändan kartanonpuistoon 24.5. Oppaana toimi Träskändan Kartanon Ystävät ry:n puheenjohtaja Nina Mäkelä joka kertoi tarinoita kartanon historiasta ja Aurora Karamzinin elämästä. Aurora oli merkittävä yhteiskunnallinen...

EMN jäsenilta – Uusista jäsenistä voimaa yhdistykseen

Espoon Maanpuolustusnaisten jäsenillassa 11.5. keskusteltiin maanpuolustusnaisten toiminnasta, jäsenyydestä ja ajankohtaisista asioista. Yhdistyksen hallituksen jäsenet kertoivat omista taustoistaan ja toimistaan vapaaehtoisen maanpuolustuksen kentässä. Kiitos myös...

Keväinen vierailu Hyrsylän Mutkaan

Vantaan maanpuolustusnaiset järjestivät sunnuntaina 22.5. hyvä mielen reissun Hyrsylän Mutkaan, iloista seuraa oli matkassa myös Espoon ja Helsingin yhdistyksistä. On se Aira Samulin uskomaton! 95v. jo mittarissa ja edelleen emäntänä tarjoilee vieraille pullaa ja...

Mukana Nuku rauhassa 2022 -turvallisuustapahtumassa Helsingissä

Maanpuolustusnaisten Liiton Helsingin Seudun piiri oli mukana MPK:n järjestämässä Nuku rauhassa 2022-turvallisuuspäivässä Helsingin rautatientorilla. Tapahtuma oli kaksi päiväinen ja tapahtuma-aika oli perjantai 20.5. ja lauantai 21.5. Tapahtuman tarkoituksena oli...

HMN: Kevätretki Haminaan

Helsingin maanpuolustusnaiset retkeilivät aurinkoisena lauantaina 14.5 RUK-museossa, Wanha Veteraani -museossa ja tutustuimme Haminaan historialliseen keskustaan. RUK-museossa perehdyimme oppaan kanssa reserviupseerikoulutuksen historiaan ja tähän päivään, 102-vuoden...

HMN Katutaidekävely 28.4.22

HMN Katutaidekävely 28.4.22Paikalla oli neljä Helsingin Maanpuolustusnaisten jäsentä oppaanaan jäsenemme Leena Myllykangas, jotka kevätsateesta ja -tuulesta välittämättä lähtivät kävellen tutustumaan Itä-Pasilan katutaideteoksiin.Helsinki Urban Art on tuonut taidetta...

Vantaan Sanomat 20.3.2022

Vantaan Maanpuolustusnaiset ry. esillä Vantaan Sanomissa, "Ukarainan sota toi jäsenvyöryn kahteen vantaalaisyhdistykseen".

Yhteiskuljetus NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen

Tiedoksi kevään NASTA-harjoitukseen osallistuville, että Naisten Valmiusliiton Helsingin seudun alueneuvottelukunta järjestää yhteiskuljetuksen Helsingistä Parolannummelle pe. 27.5. ja takaisin 29.5. NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen. Lähtö pe. 27.5. Kiasman...