Katutaidekävely Itä-Pasilassa 2.6.2021

27.6.2021

Pieni, mutta reipas joukkomme, Outi Viljanen, Riitta Jansson ja Leena Myllykangas, tutustui Itä-Pasilan urbaaniin katutaiteeseen aurinkoisena kesäpäivänä, sateen takia kahdesti siirtyneen yrityksen jälkeen. Tapahtuman vetäjä Leena oli käynyt kiertämässä reitin ennakkoon ja hän opastikin meitä tarkoin askelmerkein mistä kadunkulmasta milloinkin kääntyä ja minne suunnata katseensa nähdäkseen kaikki teokset. Seurasimme siis huoletta Leenaa ja tutustuimme iloisin mielin laajaan taide-elämysten kirjoon saaden samalla erinomaista liikuntaa työpäivän jälkeen.

Katutaidetta on vuodesta 2017 alkaen ollut nähtävillä Itä-Pasilassa, jossa se elävöittää alueen muuten kovin harmaata, betonivoittoista maisemaa: muraaleissa, alikulkutunneleissa, portaikoissa ja hissisyvennyksissä. Alueella kävellessään kannattaakin siis ahkerasti käännellä päätään ja kurkkia nurkkiin ja syvennyksiin – saatat yllättyä! Teokset ovat sekä kotimaisten että kansainvälisten katutaiteen kärkinimien käsialaa. Näyttäviä ja värikkäitä teoksia on kahden kilometrin reitillä yhteensä 82, joten silmän iloa on tarjolla todella runsaasti. Näkemäänsä ehtii hyvin sulatella kävellessä kohti seuraavaa teosta. Taide herätti meissä ihastuneita huudahduksia ja taidokkaiden maalaustekniikoiden arvostusta. Osan teoksista tulkitsimme ehkä toisin kuin taiteilija itse oli tarkoittanut, muutama ei tavoittanut meitä ollenkaan.

Helsingin Maanpuolustusnaiset ry:n uutena jäsenenä oli mukava osallistua hyvin järjestettyyn tapahtumaan, joka raotti kotikaupungin kulttuuria kenties vähemmän tunnetussa muodossa. On aina innostavaa kokea erilaisia elämyksiä. Tällä kertaa paikalla oli vain trion verran jäseniä, joten toivottavasti pääsen tutustumaan seuraavissa tapahtumissa muihinkin maanpuolustusnaisiin. Meitä on kuulemma runsaslukuinen jäsenjoukko, hienoa!

Jos kiinnostuit katutaiteesta, voit käydä Pasilan kaupunkitaidekeskuksessa tutustumassa vaihtuviin näyttelyihin. Lisäinfoa https://www.helsinkiurbanart.com/. Myös Sokos Hotel Triplan aulassa on näyttelyitä ja sieltä saat halutessasi alueen paperisen taideopaskartan mukaasi.

Teksti ja kuvat: Outi Viljanen

 

Uutiset

’EMN 60 vuotta’ juhlabrunssi

Juhlistimme Espoon Maanpuolustusnaiset ry:n 60-vuotista historiaa keväisen brunssin merkeissä ravintola Villa Lillassa Espoon Leppävaarassa lauantaina 14.5. Tilaisuuteen osallistui parikymmentä jäsentä, brunssi oli erinomainen. Mukana oli sekä pidemmän aikaa mukana...

EMN: Aurora Karamzinin jäljillä Träskändan kartanonpuistossa

Ryhmä Espoon maanpuolustusnaisia tutustui Träskändan kartanonpuistoon 24.5. Oppaana toimi Träskändan Kartanon Ystävät ry:n puheenjohtaja Nina Mäkelä joka kertoi tarinoita kartanon historiasta ja Aurora Karamzinin elämästä. Aurora oli merkittävä yhteiskunnallinen...

EMN jäsenilta – Uusista jäsenistä voimaa yhdistykseen

Espoon Maanpuolustusnaisten jäsenillassa 11.5. keskusteltiin maanpuolustusnaisten toiminnasta, jäsenyydestä ja ajankohtaisista asioista. Yhdistyksen hallituksen jäsenet kertoivat omista taustoistaan ja toimistaan vapaaehtoisen maanpuolustuksen kentässä. Kiitos myös...

Keväinen vierailu Hyrsylän Mutkaan

Vantaan maanpuolustusnaiset järjestivät sunnuntaina 22.5. hyvä mielen reissun Hyrsylän Mutkaan, iloista seuraa oli matkassa myös Espoon ja Helsingin yhdistyksistä. On se Aira Samulin uskomaton! 95v. jo mittarissa ja edelleen emäntänä tarjoilee vieraille pullaa ja...

Mukana Nuku rauhassa 2022 -turvallisuustapahtumassa Helsingissä

Maanpuolustusnaisten Liiton Helsingin Seudun piiri oli mukana MPK:n järjestämässä Nuku rauhassa 2022-turvallisuuspäivässä Helsingin rautatientorilla. Tapahtuma oli kaksi päiväinen ja tapahtuma-aika oli perjantai 20.5. ja lauantai 21.5. Tapahtuman tarkoituksena oli...

HMN: Kevätretki Haminaan

Helsingin maanpuolustusnaiset retkeilivät aurinkoisena lauantaina 14.5 RUK-museossa, Wanha Veteraani -museossa ja tutustuimme Haminaan historialliseen keskustaan. RUK-museossa perehdyimme oppaan kanssa reserviupseerikoulutuksen historiaan ja tähän päivään, 102-vuoden...

HMN Katutaidekävely 28.4.22

HMN Katutaidekävely 28.4.22Paikalla oli neljä Helsingin Maanpuolustusnaisten jäsentä oppaanaan jäsenemme Leena Myllykangas, jotka kevätsateesta ja -tuulesta välittämättä lähtivät kävellen tutustumaan Itä-Pasilan katutaideteoksiin.Helsinki Urban Art on tuonut taidetta...

Vantaan Sanomat 20.3.2022

Vantaan Maanpuolustusnaiset ry. esillä Vantaan Sanomissa, "Ukarainan sota toi jäsenvyöryn kahteen vantaalaisyhdistykseen".

Yhteiskuljetus NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen

Tiedoksi kevään NASTA-harjoitukseen osallistuville, että Naisten Valmiusliiton Helsingin seudun alueneuvottelukunta järjestää yhteiskuljetuksen Helsingistä Parolannummelle pe. 27.5. ja takaisin 29.5. NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen. Lähtö pe. 27.5. Kiasman...