Lumikenkäilyretki Nuuksion maastossa 13.2.2022

13.2.2022

Reipas joukko pääkaupunkiseudun maanpuolustusnaisia lähti sunnuntaina 13.2.22 MPK:n liikuntapäällikkö Harry Sainion johdolla valloittamaan Nuuksion ylänköjä lumikengillä.

Suunnitelmissa oli noin kolmen tunnin kierros upeissa lumisissa maisemissa. Ilma oli lähes tuuleton ja lämpötila asteen verran plussan puolella – siis mitä mainion keli lumikenkäilyyn. Kokoontuminen oli kello 10 Solvallan urheiluopiston parkkipaikalla, jossa jaettiin kaikille lumikengät ja saatiin ohjeet niiden kiinnittämiseen.

Kun oli selvitty ensimmäisestä haasteesta eli saatu lumikengät kiinnitettyä tukevasti jalkineisiin, päästiin harjoittelemaan etenemistä tasaisella lumikentällä. Nuuksiossa lumen syvyys oli reilusti yli puolimetriä, mutta hyvin hangessa päästiin etenemään ja sauvat helpottivat liikkumista.

Harry oli etukäteen laittanut osallistujille hyvät vinkit mm. vaatetuksen valintaan ja Harryn sanoin täytyy todeta, että hikeä läpi päästävä alusasu ja kerrospukeutuminen oli tosiaan ”voittajan valinta”. Vaikka etenimme maltillista vauhtia, niin aika monella hiki virtasi ja syke nousi, erityisesti silloin kun kapusimme ylämäkeen.

Uskomattoman hyvin lumikengillä pääsi kapuamaan jyrkkääkin rinnettä ylös ja alas, kunhan sai oikean tekniikan haltuun. Allekirjoittanut tosin luotti painovoimaan sekä maan vetovoimaan ja tuli muutamaan otteeseen nelinkontin mäkeä alas. Tekniikka siis vielä hieman hakusessa, mutta se ei haitannut tahtia ja kivaa oli!

Puolimatkassa kaivettiin repuista istuinalustat ja pidettiin pieni kahvi/mehutauko sekä vaihdettiin tuntemuksia. Yhteisesti epäiltiin, että seuraavana päivänä tuntemuksia voi löytää kehosta aika monesta eri paikasta, sillä liikettä sai niin pohje-, reisi- kuin pakaralihaksetkin ja sauvojen käyttö aktivoi myös käsivarsia, hartioita ja selkälihaksia. Koko kehoon sai siis mukavasti liikettä aikaiseksi.

Suurkiitos Harrylle ja koko meidän kivalle porukallemme. Tämän paremmin ei voisi talvista sunnuntaita viettää ja toivottavasti päästään ensi talvena uudestaan!

Mukavia talvipäiviä toivotellen,
– Sirpa Rantamäki, pj
MNL Helsingin Seudun Piiri ry

 

Uutiset

’EMN 60 vuotta’ juhlabrunssi

Juhlistimme Espoon Maanpuolustusnaiset ry:n 60-vuotista historiaa keväisen brunssin merkeissä ravintola Villa Lillassa Espoon Leppävaarassa lauantaina 14.5. Tilaisuuteen osallistui parikymmentä jäsentä, brunssi oli erinomainen. Mukana oli sekä pidemmän aikaa mukana...

EMN: Aurora Karamzinin jäljillä Träskändan kartanonpuistossa

Ryhmä Espoon maanpuolustusnaisia tutustui Träskändan kartanonpuistoon 24.5. Oppaana toimi Träskändan Kartanon Ystävät ry:n puheenjohtaja Nina Mäkelä joka kertoi tarinoita kartanon historiasta ja Aurora Karamzinin elämästä. Aurora oli merkittävä yhteiskunnallinen...

EMN jäsenilta – Uusista jäsenistä voimaa yhdistykseen

Espoon Maanpuolustusnaisten jäsenillassa 11.5. keskusteltiin maanpuolustusnaisten toiminnasta, jäsenyydestä ja ajankohtaisista asioista. Yhdistyksen hallituksen jäsenet kertoivat omista taustoistaan ja toimistaan vapaaehtoisen maanpuolustuksen kentässä. Kiitos myös...

Keväinen vierailu Hyrsylän Mutkaan

Vantaan maanpuolustusnaiset järjestivät sunnuntaina 22.5. hyvä mielen reissun Hyrsylän Mutkaan, iloista seuraa oli matkassa myös Espoon ja Helsingin yhdistyksistä. On se Aira Samulin uskomaton! 95v. jo mittarissa ja edelleen emäntänä tarjoilee vieraille pullaa ja...

Mukana Nuku rauhassa 2022 -turvallisuustapahtumassa Helsingissä

Maanpuolustusnaisten Liiton Helsingin Seudun piiri oli mukana MPK:n järjestämässä Nuku rauhassa 2022-turvallisuuspäivässä Helsingin rautatientorilla. Tapahtuma oli kaksi päiväinen ja tapahtuma-aika oli perjantai 20.5. ja lauantai 21.5. Tapahtuman tarkoituksena oli...

HMN: Kevätretki Haminaan

Helsingin maanpuolustusnaiset retkeilivät aurinkoisena lauantaina 14.5 RUK-museossa, Wanha Veteraani -museossa ja tutustuimme Haminaan historialliseen keskustaan. RUK-museossa perehdyimme oppaan kanssa reserviupseerikoulutuksen historiaan ja tähän päivään, 102-vuoden...

HMN Katutaidekävely 28.4.22

HMN Katutaidekävely 28.4.22Paikalla oli neljä Helsingin Maanpuolustusnaisten jäsentä oppaanaan jäsenemme Leena Myllykangas, jotka kevätsateesta ja -tuulesta välittämättä lähtivät kävellen tutustumaan Itä-Pasilan katutaideteoksiin.Helsinki Urban Art on tuonut taidetta...

Vantaan Sanomat 20.3.2022

Vantaan Maanpuolustusnaiset ry. esillä Vantaan Sanomissa, "Ukarainan sota toi jäsenvyöryn kahteen vantaalaisyhdistykseen".

Yhteiskuljetus NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen

Tiedoksi kevään NASTA-harjoitukseen osallistuville, että Naisten Valmiusliiton Helsingin seudun alueneuvottelukunta järjestää yhteiskuljetuksen Helsingistä Parolannummelle pe. 27.5. ja takaisin 29.5. NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen. Lähtö pe. 27.5. Kiasman...