Maanpuolustusnaisten lumikenkäilyretki Tuusulassa 6.2.2021

7.2.2021

“Tietä käyden tien on vanki, vapaa on vain umpihanki. (Aaro Hellaakoski)”

Talvisesta laturaivosta ei ollut tietoakaan kun toistakymmentä Maanpuolustusnaisten Liiton Helsingin Seudun Piirin maanpuolustusnaista lähti lauantaiaamuna Tuusulan Taistelukoululta lumikenkäilemään metsään. Syke toki nousi liikkuessa mutta terveestä syystä; syvällä lumessa liikkuminen oli paikoitellen raskasta vaikkakin apuna oli sauvat. Sitten kun oivalsi, että lumikenkäilyssä ei todellakaan tarvitse seurata muiden valmiiksi tallaamia polkuja vaan voi mennä mistä mieli tekee mennä, saatiin sitä hikeäkin pintaan. Tahti oli kuitenkin sopivan rauhallinen koska suurin osa osallistujia oli ensikertalaisia.

Kirpeä pakkassää ei pelottanut ketään vaan kaikki ilmoittautuneet olivat paikalla ajoissa, asianmukaisesti varustautuneita ja valmiina kuulemaan liikuntapäällikkö Harry Sainion opastusta. Ensin viritettiin kengät riittävän kireästi jalkaan ja testattiin kenkien pitoa ja liikkumista tasaisella maalla sekä viereisellä pellolla. Siitä sitten siirryttiin hallitusti ja turvavälejä noudattaen läheisiin Tuomalan metsiin. Hiihtoladut siis jätettiin rauhaan, ylitettiin reippaasti ja suunnattiin suoraan metsään. Välillä pysähdyttiin; Harry antoi vinkkejä liikkumiseen, testattiin ylä- ja alamäkiä ja saatiin turvallisuusvinkkejä maastossa liikkumiseen.

Eväiden syönti on tärkeää ja olennainen osa ihan mitä tahansa retkeä, niin tälläkin retkellä. Kaikki eivät kuitenkaan malttanee taukoa pitää, vaan samoilivat sen aikaa omin päin lähiympäristössä. Pakkanen ei metsän suojissa juurikaan paukkunut ja aurinkoinen luminen metsä herätti ihastuksen huokauksia. Sää oli siis mitä mainioin ensikertalaisten kokeilla uutta liikuntamuotoa. Vajaa kahden tunnin jälkeen palattiin lähtöpaikalle hieman hikisinä, punaposkisina ja tyytyväisinä. Kilometrejä ei mittariin kovinkaan montaa kertynyt, mutta kokemuksia ja sitä liikunnan iloa senkin edestä. Osallistujilla olikin Sainiolle vain yksi kysymys: “Tää oli upeaa! Koska saadaan ottaa uusiksi?”

Teksti Jaana Lähteenmäki

Uutiset

’EMN 60 vuotta’ juhlabrunssi

Juhlistimme Espoon Maanpuolustusnaiset ry:n 60-vuotista historiaa keväisen brunssin merkeissä ravintola Villa Lillassa Espoon Leppävaarassa lauantaina 14.5. Tilaisuuteen osallistui parikymmentä jäsentä, brunssi oli erinomainen. Mukana oli sekä pidemmän aikaa mukana...

EMN: Aurora Karamzinin jäljillä Träskändan kartanonpuistossa

Ryhmä Espoon maanpuolustusnaisia tutustui Träskändan kartanonpuistoon 24.5. Oppaana toimi Träskändan Kartanon Ystävät ry:n puheenjohtaja Nina Mäkelä joka kertoi tarinoita kartanon historiasta ja Aurora Karamzinin elämästä. Aurora oli merkittävä yhteiskunnallinen...

EMN jäsenilta – Uusista jäsenistä voimaa yhdistykseen

Espoon Maanpuolustusnaisten jäsenillassa 11.5. keskusteltiin maanpuolustusnaisten toiminnasta, jäsenyydestä ja ajankohtaisista asioista. Yhdistyksen hallituksen jäsenet kertoivat omista taustoistaan ja toimistaan vapaaehtoisen maanpuolustuksen kentässä. Kiitos myös...

Keväinen vierailu Hyrsylän Mutkaan

Vantaan maanpuolustusnaiset järjestivät sunnuntaina 22.5. hyvä mielen reissun Hyrsylän Mutkaan, iloista seuraa oli matkassa myös Espoon ja Helsingin yhdistyksistä. On se Aira Samulin uskomaton! 95v. jo mittarissa ja edelleen emäntänä tarjoilee vieraille pullaa ja...

Mukana Nuku rauhassa 2022 -turvallisuustapahtumassa Helsingissä

Maanpuolustusnaisten Liiton Helsingin Seudun piiri oli mukana MPK:n järjestämässä Nuku rauhassa 2022-turvallisuuspäivässä Helsingin rautatientorilla. Tapahtuma oli kaksi päiväinen ja tapahtuma-aika oli perjantai 20.5. ja lauantai 21.5. Tapahtuman tarkoituksena oli...

HMN: Kevätretki Haminaan

Helsingin maanpuolustusnaiset retkeilivät aurinkoisena lauantaina 14.5 RUK-museossa, Wanha Veteraani -museossa ja tutustuimme Haminaan historialliseen keskustaan. RUK-museossa perehdyimme oppaan kanssa reserviupseerikoulutuksen historiaan ja tähän päivään, 102-vuoden...

HMN Katutaidekävely 28.4.22

HMN Katutaidekävely 28.4.22Paikalla oli neljä Helsingin Maanpuolustusnaisten jäsentä oppaanaan jäsenemme Leena Myllykangas, jotka kevätsateesta ja -tuulesta välittämättä lähtivät kävellen tutustumaan Itä-Pasilan katutaideteoksiin.Helsinki Urban Art on tuonut taidetta...

Vantaan Sanomat 20.3.2022

Vantaan Maanpuolustusnaiset ry. esillä Vantaan Sanomissa, "Ukarainan sota toi jäsenvyöryn kahteen vantaalaisyhdistykseen".

Yhteiskuljetus NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen

Tiedoksi kevään NASTA-harjoitukseen osallistuville, että Naisten Valmiusliiton Helsingin seudun alueneuvottelukunta järjestää yhteiskuljetuksen Helsingistä Parolannummelle pe. 27.5. ja takaisin 29.5. NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen. Lähtö pe. 27.5. Kiasman...