Piirin syyskokouksen päätökset

6.11.2020

Maanpuolustusnaisten Liiton Helsingin Seudun Piirin sääntömääräinen syyskokous pidettiin 20.10.20 MPY:n Auditoriossa. Kokouksessa huomioitiin Helsingin sairaanhoitopiirin koronasuositukset ja siksi jo kokouskutsussa muistutettiin osallistujia turvaväleistä ja kasvomaskien käytöstä.

Piirin puheenjohtajistoon muutoksia

Kokous sujui hyvin Piirin kunniapuheenjohtaja Anneli Järvisen toimiessa kokouksen puheenjohtajana. Kokouksessa päätettiin hyväksyä piirihallituksen esittämät ehdotukset ensi vuoden toimintasuunnitelmasta ja talousarviosta. Piirihallituksen puheenjohtajaksi vuodelle 2021 valittiin nykyinen puheenjohtaja Sirpa Rantamäki (Espoon Maanpuolustusnaiset) ja piirihallituksen 1. varapuheenjohtajaksi nykyinen piirin 2. varapuheenjohtaja Pirjo Heiskanen (Helsingin Maanpuolustusnaiset). Puheenjohtajistoon valittiin 2. varapuheenjohtajaksi Anita Linnamäki (Vantaan Maanpuolustusnaiset).  Anita on nykyisen piirihallituksen sihteeri ja hän toimi myös syyskokouksen sihteerinä.

Piirin nykyinen 1. varapuheenjohtaja ja koulutusvastaava Pirkko Laurila haluaa ensi vuonna keskittyä oman yhdistyksensä (Vantaan Maanpuolustusnaiset) ja MPK:n toimintaan. Kiitämme Pirkkoa hänen antamastaan suuresta panoksesta Piirin toimintaan ja toivomme, että näemme häntä kuitenkin usein myös ensi vuonna erilaisissa tapahtumissa. Vinkkinä että parhaiten Pirkon tapaa osallistumalla Santahaminassa järjestettäviin koulutuksiin, sillä MPK:n varusvarastolla tapahtuva varusteiden vastaanotto ja luovutus käy usein Pirkon osaavien käsien kautta.

Piirihallituksessa edustus jokaisesta yhdistyksestä

Piirihallitukseen valittiin jäseniksi Espoon Maanpuolustusnaiset ry:stä Hannele Helikallio-Malinen, varalla Tuula Liimatainen ja Sanna Hänninen, varalla Tuija Koivu. Helsingin Maanpuolustusnaiset ry:stä valittiin Heidi Aho, varalla Päivikki Jordan ja Lea Penttilä, varalla Leena Myllykangas. Vantaan Maanpuolustusnaiset ry:stä valittiin Marja-Leena Koppanen, varalla Salme Lehtinen ja Katri Paiho, varalla Pauliina Puukko. Toiminnantarkastajiksi valittiin Anne Seppänen (VMN), varalla Pirkko Laurila (VMN) ja Outi Karine (HMN), varalla Helena Turku (HMN).

Pälvi Myyry jatkaa Vuoden Maanpuolustusnaisen -kunniatittelin kantajana

Vallitsevan koronapandemian takia on kuluvana vuonna jouduttu useita koulutustapahtumia perumaan. Siksi palkitsemistyöryhmä päätti, että vuoden 2019 kunniatittelin ”Vuoden Maanpuolustusnainen” saaneen Pälvi Myyryn (HMN) kausi jatkuu myös vuoden 2020 ajan. Perusteluissaan palkitsemistyöryhmä on todennut, että Pälvi Myyry on käynyt johtamisen koulutuksia ja itse järjestänyt mm. resilienssikoulutusta. Onnittelemme Pälvi Myyryä ja toivomme pääsevämme osallistumaan ensi vuonna hänen syväjohtamista käsittelevään koulutukseensa.

Sirpa Rantamäki, piirin pj

Uutiset

’EMN 60 vuotta’ juhlabrunssi

Juhlistimme Espoon Maanpuolustusnaiset ry:n 60-vuotista historiaa keväisen brunssin merkeissä ravintola Villa Lillassa Espoon Leppävaarassa lauantaina 14.5. Tilaisuuteen osallistui parikymmentä jäsentä, brunssi oli erinomainen. Mukana oli sekä pidemmän aikaa mukana...

EMN: Aurora Karamzinin jäljillä Träskändan kartanonpuistossa

Ryhmä Espoon maanpuolustusnaisia tutustui Träskändan kartanonpuistoon 24.5. Oppaana toimi Träskändan Kartanon Ystävät ry:n puheenjohtaja Nina Mäkelä joka kertoi tarinoita kartanon historiasta ja Aurora Karamzinin elämästä. Aurora oli merkittävä yhteiskunnallinen...

EMN jäsenilta – Uusista jäsenistä voimaa yhdistykseen

Espoon Maanpuolustusnaisten jäsenillassa 11.5. keskusteltiin maanpuolustusnaisten toiminnasta, jäsenyydestä ja ajankohtaisista asioista. Yhdistyksen hallituksen jäsenet kertoivat omista taustoistaan ja toimistaan vapaaehtoisen maanpuolustuksen kentässä. Kiitos myös...

Keväinen vierailu Hyrsylän Mutkaan

Vantaan maanpuolustusnaiset järjestivät sunnuntaina 22.5. hyvä mielen reissun Hyrsylän Mutkaan, iloista seuraa oli matkassa myös Espoon ja Helsingin yhdistyksistä. On se Aira Samulin uskomaton! 95v. jo mittarissa ja edelleen emäntänä tarjoilee vieraille pullaa ja...

Mukana Nuku rauhassa 2022 -turvallisuustapahtumassa Helsingissä

Maanpuolustusnaisten Liiton Helsingin Seudun piiri oli mukana MPK:n järjestämässä Nuku rauhassa 2022-turvallisuuspäivässä Helsingin rautatientorilla. Tapahtuma oli kaksi päiväinen ja tapahtuma-aika oli perjantai 20.5. ja lauantai 21.5. Tapahtuman tarkoituksena oli...

HMN: Kevätretki Haminaan

Helsingin maanpuolustusnaiset retkeilivät aurinkoisena lauantaina 14.5 RUK-museossa, Wanha Veteraani -museossa ja tutustuimme Haminaan historialliseen keskustaan. RUK-museossa perehdyimme oppaan kanssa reserviupseerikoulutuksen historiaan ja tähän päivään, 102-vuoden...

HMN Katutaidekävely 28.4.22

HMN Katutaidekävely 28.4.22Paikalla oli neljä Helsingin Maanpuolustusnaisten jäsentä oppaanaan jäsenemme Leena Myllykangas, jotka kevätsateesta ja -tuulesta välittämättä lähtivät kävellen tutustumaan Itä-Pasilan katutaideteoksiin.Helsinki Urban Art on tuonut taidetta...

Vantaan Sanomat 20.3.2022

Vantaan Maanpuolustusnaiset ry. esillä Vantaan Sanomissa, "Ukarainan sota toi jäsenvyöryn kahteen vantaalaisyhdistykseen".

Yhteiskuljetus NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen

Tiedoksi kevään NASTA-harjoitukseen osallistuville, että Naisten Valmiusliiton Helsingin seudun alueneuvottelukunta järjestää yhteiskuljetuksen Helsingistä Parolannummelle pe. 27.5. ja takaisin 29.5. NASTA Leijona 2022 -harjoitukseen. Lähtö pe. 27.5. Kiasman...