Kimpassa-kampanjan voitto Heinolaan

19.11.2019

Maanpuolustusnaisten Liiton valtakunnallinen Kimpassa-liikuntakampanja aktivoi jäsenistöä liikkumaan yhdessä vapaavalintaisella tavalla. Yhdistykset keräsivät kampanja-aikana 1.1.-30.9.2019 liikuntapisteitä, joihin vaikutti raportoidut liikuntakerrat ja osallistujien määrän suhteutettuna yhdistyksen jäsenmäärään.

Voiton vei Heinolan Maanpuolustusnaiset, toiseksi sijoittui Ylä-Savon Maanpuolustusnaiset ja kolmanneksi tuli Kuopion Seudun Maanpuolustusnaiset. Kolme parasta yhdistystä erottuivat jäsenten osallistumismäärän osalta. Yhdistykset olivat myös osallistuneet 18-20 liikuntatapahtumaan vähintään kolmen jäsenen voimin, joka oli kilpailussa määritelty tapahtumakohtainen minimiosallistujamäärä. Jotkut yhdistykset olivat ottaneet liikunnan jopa jokaviikkoiseksi tapahtumaksi.

Liiton kuntoliikuntatyöryhmän puheenjohtaja Elina Paukkunen totesi tuloksista:
– Oli ilo huomata, että liikuntatapahtumien määrä on kasvanut viime vuodesta kolminkertaiseksi, ollen nyt 213. Osallistujia tänä vuonna 1093, joka reilut kaksi kertaa enemmän kuin edellisenä vuonna. Liikuntaraportin palautti 27 yhdistystä. Raportoitu lajikirjo oli mittava. Yhdistykset ovat mm. vesijumpanneet, keilailleet, soutaneet, tehneet roskakävelyjä, pilkkineet ja lenkkeilleet yhdessä.

Lisäksi arpomalla palkittiin kolme Kimpassa-raportin palauttanutta yhdistystä: Jyväskylän Maanpuolustusnaiset, Nilsiän Maanpuolustusnaiset ja Pyhtään Maanpuolustusnaiset. Kimpassa-kilpailun tulokset julkistettiin Aurajoen varrella -kokoustapahtumassa 16.11. Turussa.

Kimpassa-kampanja tulokset yhdistyksittäin

Uutiset

Aika tehdä ansiomerkkiesityksiä

Maanpuolustusnaisten Liiton ansiomerkkejä on mahdollista anoa kaksi kertaa vuodessa ja hakemukset käsitellään liittohallituksen kokouksissa. Elokuun liittohallituksessa käsiteltävät hakemukset pitää toimittaa liittoon viimeistään 15.8.2020. Hakulomakkeet ja ohjeet...

Suositus kevätkokousten pitämiseen

Liittohallitus päätti kokouksessaan 1.6. suosittaa piirien ja yhdistysten aiemmin peruttujen kevätkokouksien järjestämistä 30.9.2020 mennessä niin, että osallistuminen tapahtuu mieluiten etänä. Kokouksessa paikalla olevat noudattavat voimassaolevia suosituksia....

Juttuja Topakka -lehteen

Liiton Topakka-lehti odottaa yhdistysten ja piirien kirjoituksia. Kevään poikkeusolojen vuoksi ei ole ollut mahdollisuus järjestää tilaisuuksia ja tapahtumia, joten aiheita voisivat olla esim. aktiivinen/mielenkiintoinen jäsen, piirin tai yhdistyksen toiminnan...

Koronavirus ja tapahtumat

Maailmaa ravistelevan koronaviruksen leviämisen estämiseksi Suomessakin on aloitettu mittavat poikkeusjärjestelyt. Torstaina 12.3. Valtioneuvoston tiedotustilaisuudessa linjattiin, että yli 500. henkilön yleisötilaisuudet tulee peruuttaa ja lisäksi on syytä välttää...

Liittohallituksen kuulumisia

Maanpuolustusnaisten Liiton hallitus kokoontui 8.-9.2. Reserviupseerikoululla. Liittohallituksen jäsenet saapuivat Haminaan eri puolilta maata viikonlopun kestävään kokoukseen, jossa asialista oli tuttuun tapaan pitkä. Tässä vuoden ensimmäisessä liittohallituksen...

Kimpassa liikkumaan!

Liiton Kimpassa-kampanja on taas startannut – liikuntakampanja on käynnissä 1.1.–30.9.2020. Kampanjalla aktivoidaan yhdistyksiä järjestämään jäsenilleen erilaisia liikuntamahdollisuuksia, joissa liikutaan yhdessä. Liikunta voi tapahtua sisällä tai ulkona, mutta...

Arjen turvallisuus -kurssi Säkylään helmikuussa

Liiton koulutusohjelman mukainen Arjen turvallisuus -kurssi järjestetään Porin prikaatissa Säkylässä 7.-9.2.2020. Kurssi toteutetaan osana Talvi HUOVI20 -harjoitusta. Kurssi toteutetaan yhteistyössä Maanpuolustusnaisten Liiton Varsinais-Suomen ja Satakunnan piirien...

Etelä-Savo Vuoden piiri

Syysliittokokouksen päätteeksi 16.11. julkistettiin vuoden pituisen piirien välisen kannustuskisan tulokset. Voiton vei ja Vuoden piiri -tittelin ansaitsi MNL Etelä-Savon Piiri ry. Toiseksi tiukassa kisassa tuli MNL Helsingin Seudun Piiri ry ja kolmanneksi MNL...

Share This