Tervetuloa uudet jäsenet

1.3.2022

Ukrainan tilanne on lisännyt kiinnostusta vapaaehtoista maanpuolustustoimintaa kohtaan. Myös maanpuolustusnaisten toimintaan on herännyt aiempaa suurempi kiinnostus ja paikallisyhdistykset ympäri maan ovat saaneet viime päivinä monia uusia jäseniä.
Monet kaipaavat tietoa siitä, miten voi liittyä mukaan ja millaista toiminta on. Näihin kysymyksiin on viime päivinä saanut vastata monen yhdistyksen puheenjohtaja ja muu vastuuhenkilö. Seuraavana yksi kiteytys, mitä voi käyttää vastauksena kun kysytään,  mitä maanpuolustusnaisten toiminta on ja miten jäseneksi pääsee:
  • Maanpuolustusnaisia yhdistää arvot: isänmaan rakkaus, osaava toimija ja yhdessä ilolla.
  • Maanpuolustusnaisten Liitossa on 63 jäsenyhdistystä ympäri maata.
  • Yhdistyksissä samanhenkiset kohtaavat ja järjestävät monenlaista toimintaa. Jäsenemme toimivat mm. aktiivisesti kokonaisturvallisuuskoulutuksen parissa – niin osallistujina kuin organisoijina.
  • Toiminta on puolueisiin sitoutumatonta ja jäsenyys ei edellytä asepalveluksen suorittamista.
  • Liiton läheiset yhteistyökumppanit ovat Maanpuolustuskoulutus MPK ja Naisten Valmiusliitto.
  • Jäseneksi voit liittyä täyttämällä sähköisen jäsenhakemuslomakkeen, jossa valitset haluamasi jäsenyhdistyksen: https://maanpuolustusnaistenliitto.fi/tule-mukaan/
  • Tervetuloa mukaan!

Huolehditaan yhdistyksissä siitä, että uudet jäsenet otetaan hyvin vastaan – on hyvä vaikka järjestää jäsenille yhteinen tapaaminen, jossa voi vaihtaa ajatuksia siitä, mitä kireä maailmanpoliittinen tilanne itse kussakin herättää ja mikä vahvistaa omaa resilienssiä tässä hetkessä.

Kuva: Tommy Koponen

Uutiset

MNL tiedote 4-2022

MNL:n  uusimmassa tiedotteessa palataan valtakunnallisen paraatin ja Metso-jotokseksen tunnelmiin. Lisäksi kerrotaan mm. tulevasta puheenjohtajavaalista, joka käydään marraskuussa Jyväskylässä - ehdokasasettelu ohjeistetaan liittohallituksen elokuun kokouksen jälkeen,...

Metso-jotoksella seniorit veivät voiton nulikoista

Perinteinen Maanpuolustusnaisten Liiton jotos pystyttiin vihdoin toteuttamaan kahden vuoden koronarajoitteista johtuneen tauon jälkeen. Viikonloppuna 21.-22.5. jotosteli yhteensä 35 partiota keväisessä säässä kauniissa maisemassa Saarijärvellä. Metso-jotoksen...

Ilmoitushankinnalla varoja yhdistykselle

Vaikka kevät onkin kääntymässä kesäksi, niin muistetaan syyskuun lopussa ilmestyvä Topakka. Nyt on hyvä hetki hankkia lehteen ilmoituksia ja samalla saada varoja omalle yhdistykselle. Yhdistyksellesi tuloutetaan jokaisesta hankkimastanne Topakan ilmoituksesta 30%....

Paras Topakan kansi valittu

Maanpuolustusnaisten Liittopäivillä Tampereella järjestettiin kilpailu, jossa haettiin parasta Topakan kantta kautta aikojen. Esillä oli yhdeksän Topakka-lehtä, kaikki vuodesta 2013 alkaen, josta lähtien on vuosittain painettu nykymuotoinen lehti. Lauantain...

MNL tiedote 3/2022 julkaistu

Maanpuolustusnaisten Liiton vuoden kolmas jäsentiedote kertoo uudesta mahdollisuudesta tilata yhdistysten käyttöön omat huomioliivit. Lisäksi tiedotteessa asiaa mm. tulevista koulutustilaisuuksista ja 4.6. paraatiosastosta. Tiedotteen pääset lukemaan tästä. Tiedotteen...

MNL tiedote 2/2022

Vuoden toisessa tiedotteessa on tuttuun tapaan paljon ajankohtaista asiaa, niin järjestökuulumisia kuin asiaa tulevista tapahtumista. Tiedotteen pääset lukemaan tästä linkistä ja Tampereen liittopäivien ohjelmasta ja ilmoittautumisohjeisiin pääset tästä.

Vuoden ensimmäinen tiedote

Maanpuolustunaisten Liiton vuoden ensimmäisessä tiedotteessa kerrotaan ajankohtaista asiaa mm. liittohallituksen valitsemien liiton työryhmien kokoonpanot. Lisäksi tiedotteessa on asiaa mm. käynnissä olevasta Kimpassa- liikuntakampanjasta ja tulevasta Topakasta....

Syventävät koulutusmerkit jakoon

Maanpuolustusnaisten Liiton koulutusjärjestelmästä järjestettiin piirien koulutusvastaaville ja puheenjohtajille  valmennustilaisuus la 12.2. etäyhteyksin.  Valmennukseen osallistui yhteensä 17 tiedonhaluista naista, ympäri Suomea. Tilaisuuden järjesti liiton...

MNL tiedote 8/2021

Vuoden viimeisessä Maanpuolustusnaisten Liiton tiedotteessa on ajankohtaista asiaa mm. myönnetyistä ansiomitaleista, jäsenrekisterin tarkistuksesta ennen vuoden vaihdetta ja toimintalomakkeista. Piirien Kannustuskisa starttaa jälleen - liitteenä on päivitetyt säännöt...