Tervetuloa uudet jäsenet

1.3.2022

Ukrainan tilanne on lisännyt kiinnostusta vapaaehtoista maanpuolustustoimintaa kohtaan. Myös maanpuolustusnaisten toimintaan on herännyt aiempaa suurempi kiinnostus ja paikallisyhdistykset ympäri maan ovat saaneet viime päivinä monia uusia jäseniä.
Monet kaipaavat tietoa siitä, miten voi liittyä mukaan ja millaista toiminta on. Näihin kysymyksiin on viime päivinä saanut vastata monen yhdistyksen puheenjohtaja ja muu vastuuhenkilö. Seuraavana yksi kiteytys, mitä voi käyttää vastauksena kun kysytään,  mitä maanpuolustusnaisten toiminta on ja miten jäseneksi pääsee:
  • Maanpuolustusnaisia yhdistää arvot: isänmaan rakkaus, osaava toimija ja yhdessä ilolla.
  • Maanpuolustusnaisten Liitossa on 63 jäsenyhdistystä ympäri maata.
  • Yhdistyksissä samanhenkiset kohtaavat ja järjestävät monenlaista toimintaa. Jäsenemme toimivat mm. aktiivisesti kokonaisturvallisuuskoulutuksen parissa – niin osallistujina kuin organisoijina.
  • Toiminta on puolueisiin sitoutumatonta ja jäsenyys ei edellytä asepalveluksen suorittamista.
  • Liiton läheiset yhteistyökumppanit ovat Maanpuolustuskoulutus MPK ja Naisten Valmiusliitto.
  • Jäseneksi voit liittyä täyttämällä sähköisen jäsenhakemuslomakkeen, jossa valitset haluamasi jäsenyhdistyksen: https://maanpuolustusnaistenliitto.fi/tule-mukaan/
  • Tervetuloa mukaan!

Huolehditaan yhdistyksissä siitä, että uudet jäsenet otetaan hyvin vastaan – on hyvä vaikka järjestää jäsenille yhteinen tapaaminen, jossa voi vaihtaa ajatuksia siitä, mitä kireä maailmanpoliittinen tilanne itse kussakin herättää ja mikä vahvistaa omaa resilienssiä tässä hetkessä.

Kuva: Tommy Koponen

Uutiset

Yhteisin siivin – kooste sanoin ja kuvin

Viiden maanpuolustusjärjestön järjestämä Yhteisin siivin -tapahtumaviikonloppu kokosi maanpuolustusväkeä Jyväskylään 18.-20. marraskuuta. Maanpuolustusnaisten Liitto oli yksi järjestäjistä ja liiton vuosikokous järjestettiin osana kokonaisuutta. Viikonlopun kuvia...

Seuraa live-lähetystä Jyväskylästä 19.11.

Maanpuolustusnaisten liittokokouspäivän infotilaisuutta ja liittokokousta voi kaikki kiinnostuneet seurata reaaliajassa Teams-kokouksena. Lauantaina 19.11. Maanpuolustusnaisten ajankohtaisinfo alkaa klo 10 ja kestää noin 2 tuntia. Infossa mm. vaalivaliokunnan...

Liiton tiedote 6/2022

Liiton tämän vuoden kuudennessa tiedotteessa on lisätietoa Yhteisin siivin -maanpuolustusviikonlopusta ja erityisti omasta liittokokouksestamme sekä itsenäisyyspäivän paraatista. Tiedotteen pääset lukemaan tästä.

Aika raportoida Kimpassa-suoritukset

Maanpuolustusnaisten Liiton Kimpassa-liikuntakampanja on päättynyt tältä vuodelta ja yhdistysten tulee palauttaa yhteenvedot suorituksista 15.11.2022 mennessä liikuntatyöryhmän puheenjohtaja Sirpa Rantamäelle sähköpostitse [email protected] ....

Uusi esite saatavilla

Maanpuolustusnaisten Liiton esite on uudistettu. Kaksisivuisessa esitteessä kerrotaan tiivisti ydinasiat maanpuolustusnaisten toiminnasta kuvin ja sanoin. Esitteessä ohjataan hakemaan ajankohtainen lisätieto liiton kotisivuilta ja some-kanavilta. Näin esite kestää...

Topakka-lehti ilmestynyt

Maanpuolustusnaisten vuosittain ilmestyvä Topakka-lehti on ilmestynyt. Olethan saanut jo omasi? Lehti postitettiin kaikille maanpuolustusnaisille jäsenrekisterin osoitetietojen perusteella, jotka poimittiin syyskuun puolivälissä. Lehti on myös luettavissa kotisivuilta...

MNL tiedote 5/2022

Maanpuolustusnaisten Liiton tiedote 5/2022 on julkaistu. Ajankohtaisina asioina mm. marraskuussa Jyväskylässä järjestettävä liittokokoustapahtuma Yhteisin siivin. Viikonlopun aikana pidetään myös Maanpuolustusnaisten liittokokous, jossa valitaan puheenjohtajisto...

MNL tiedote 4-2022

MNL:n  uusimmassa tiedotteessa palataan valtakunnallisen paraatin ja Metso-jotokseksen tunnelmiin. Lisäksi kerrotaan mm. tulevasta puheenjohtajavaalista, joka käydään marraskuussa Jyväskylässä - ehdokasasettelu ohjeistetaan liittohallituksen elokuun kokouksen jälkeen,...

Metso-jotoksella seniorit veivät voiton nulikoista

Perinteinen Maanpuolustusnaisten Liiton jotos pystyttiin vihdoin toteuttamaan kahden vuoden koronarajoitteista johtuneen tauon jälkeen. Viikonloppuna 21.-22.5. jotosteli yhteensä 35 partiota keväisessä säässä kauniissa maisemassa Saarijärvellä. Metso-jotoksen...

Share This