Tervetuloa uudet jäsenet

1.3.2022

Ukrainan tilanne on lisännyt kiinnostusta vapaaehtoista maanpuolustustoimintaa kohtaan. Myös maanpuolustusnaisten toimintaan on herännyt aiempaa suurempi kiinnostus ja paikallisyhdistykset ympäri maan ovat saaneet viime päivinä monia uusia jäseniä.
Monet kaipaavat tietoa siitä, miten voi liittyä mukaan ja millaista toiminta on. Näihin kysymyksiin on viime päivinä saanut vastata monen yhdistyksen puheenjohtaja ja muu vastuuhenkilö. Seuraavana yksi kiteytys, mitä voi käyttää vastauksena kun kysytään,  mitä maanpuolustusnaisten toiminta on ja miten jäseneksi pääsee:
  • Maanpuolustusnaisia yhdistää arvot: isänmaan rakkaus, osaava toimija ja yhdessä ilolla.
  • Maanpuolustusnaisten Liitossa on 63 jäsenyhdistystä ympäri maata.
  • Yhdistyksissä samanhenkiset kohtaavat ja järjestävät monenlaista toimintaa. Jäsenemme toimivat mm. aktiivisesti kokonaisturvallisuuskoulutuksen parissa – niin osallistujina kuin organisoijina.
  • Toiminta on puolueisiin sitoutumatonta ja jäsenyys ei edellytä asepalveluksen suorittamista.
  • Liiton läheiset yhteistyökumppanit ovat Maanpuolustuskoulutus MPK ja Naisten Valmiusliitto.
  • Jäseneksi voit liittyä täyttämällä sähköisen jäsenhakemuslomakkeen, jossa valitset haluamasi jäsenyhdistyksen: https://maanpuolustusnaistenliitto.fi/tule-mukaan/
  • Tervetuloa mukaan!

Huolehditaan yhdistyksissä siitä, että uudet jäsenet otetaan hyvin vastaan – on hyvä vaikka järjestää jäsenille yhteinen tapaaminen, jossa voi vaihtaa ajatuksia siitä, mitä kireä maailmanpoliittinen tilanne itse kussakin herättää ja mikä vahvistaa omaa resilienssiä tässä hetkessä.

Kuva: Tommy Koponen

Uutiset

MNL:n standaarien luovutukset Anne Holmlundille ja Kaarina Suhoselle

Naisten Valmiusliiton puheenjohtajana toimineelle Anne Holmlundille ja Maanpuolustusnaisten Liiton puheenjohtajana sekä Naisten Valmiusliiton pääsihteerinä toimineelle Kaarina Suhoselle luovutettiin MNL:n standaarit kiitoksena heidän tekemästään pitkäjänteisestä ja...

Jäsentiedote 2/2023 – lähde mukaan liittopäiville

Vuoden toinen kaikille maanpuolustusnaisille tarkoitettu jäsentiedote on ilmestynyt. Tiedotteessa ajankohtaista asiaa mm. liittopäivistä ja Harju-jotoksesta. Huomatkaa, että Harju-jotoksen ilmoittautumisaikaa on jatkettu tiedotteessa mainitusta ajankohdasta. Nyt...

Salme Rajala aloittanut liiton järjestösihteerinä

Maanpuolustusnaisten Liitolla on nyt oma työntekijä. Määräaikaiseen järjestösihteerin tehtävään on valittu Salme Rajala, joka aloitti helmikuun lopulla. Järjestösihteeri hoitaa liiton erilaisia toimistotehtäviä ja vastaa ensisijaisesti liiton toimiston sähköpostiin...

Liiton tiedotteet uudistettu

Vuoden alusta käynnistettiin liiton tiedotteiden uusi käytäntö niin, että kokoamme ja jakelemme kahta erilaista tiedotetta kahdelle eri kohderyhmälle. JÄSENtiedotteeseen kootaan ajakohtaisia asioita, jotka koskevat kaikkia maanpuolustusnaisia. Tämä tiedote lähetetään...

Puheenjohtajien vaihtotilaisuus järjestettiin sidosryhmille 18.1.

Maanpuolustusnaisten Liitto noudatti perinteitä ja kutsui lähimmät sidosryhmät vastaanotolle, jossa saattoi kiittää menneistä kausista väistyvää puheenjohtaja Mervi Liimataista ja tervehtiä uutta  puheenjohtaja Satu Virtasta. Helsingissä hotelli Crown Plazassa...

Toimintalomakkeet liittoon 31.1.2023 mennessä

Liitto kerää yhdistysten ja piirien ajantasaiset tiedot vuoden 2023 vastuuhenkilöistä ja päättyvän vuoden toiminnasta. Lomakkeessa ilmoitetaan jäsenmäärä 31.12.2022, jonka tulee olla sama kuin jäsenrekisterissä ao. päivämäärällä. Tällä varmistetaan yhteinen näkemys...

Tule järjestösihteeriksi Maanpuolustusnaisten Liittoon

Järjestösihteerin tehtävä on uusi ja hän on liiton ainoa työntekijä. Tehtäviin kuuluu kokous- ja tapahtumajärjestelyjä, kokoussihteerintehtäviä, yhteydenpitoa jäsenistöön, jäsentuotteiden hankintaa ja myyntiä, kotisivujen päivitystä ja muuta viestintää sekä muita...

Jäsentiedote 1/2023

Vuoden ensimmäisen jäsentiedotteen voit lukea tästä linkistä. Tiedotteessa julkistetaan liiton järjestösihteerin rekrytointi ja mukana päivitetty toimintakalenteri.

Share This